Ittas vezetés

ittas_vezetes

Ittas vezetés hazai statisztikája

Az ittas vezetés évek óta hazánk három leggyakrabban megvalósított bűncselekménye között szerepel. Hatalmas látenciája ellenére 2023-ban 10.696 elkövetést regisztráltak az országban. Ez a Magyarországon elkövetett bűncselekmények 6%-át teszi ki. Az elkövetés gyakorisága ellenére sokak számára nem ismert cselekményük következménye.

Az ittas vezetés lehetséges jogkövetkezményei

A legtöbb bűncselekményhez hasonlóan az ittas vezetés is szabadságvesztéssel bűntetendő, mely mellett a Büntető Törvénykönyv kötelezővé teszi a járművezetéstől eltiltás alkalmazását egyaránt. A bűncselekmény büntetési tétele pontosan annak ismeretében határozható meg, hogy az ittas vezetéssel okozati összefüggésben bekövetkezett-e 8 napon túl gyógyuló (vagy annál súlyosabb) sérülés.

E ponton hívjuk fel a figyelmüket arra, hogy ittas vezetés elkövetése miatt a bíróság szabadságvesztés büntetése helyett – a törvényi feltételek fennállása esetén – más büntetést, így pénzbüntetést is kiszabhat a terhelttel szemben. Annak meghatározása kapcsán azonban, hogy milyen büntetés kiszabása várható, továbbá annak eléréséhez, hogy a bíróság a lehető legenyhébb büntetést szabja ki, a körülmények részletes feltárása szükséges. Felhívjuk ugyanis a figyelmüket arra, hogy a pénzbüntetés végső összege a bűncselekmény (jelen esetben az ittas vezetés) tárgyi súlyától, az elkövető vagyoni, jövedelmi, személyi viszonyaitól és életvitelétől függ.

Az ittas vezetés Btk. szerinti tényállása

Járművezetés ittas állapotban

  1. § (1) Aki ittas állapotban vasúti vagy légi járművet, gépi meghajtású úszólétesítményt vagy közúton, illetve közforgalom elől el nem zárt magánúton gépi meghajtású járművet vezet, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
    (2) A büntetés bűntett miatt
    a) három évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény súlyos testi sértést,
    b) egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást vagy tömegszerencsétlenséget,
    c) két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény halált,
    d) öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény kettőnél több ember halálát okozza, vagy halálos tömegszerencsétlenséget
    okoz.
    (3) Aki ittas állapotban nem gépi meghajtású úszólétesítmény vagy közúton, illetve közforgalom elől el nem zárt magánúton nem gépi meghajtású jármű vezetésével a (2) bekezdésben meghatározott következményt idézi elő, az ott tett megkülönböztetés szerint büntetendő.

Járművezetéstől eltiltás, mint az ittas vezetés szükségképpeni következménye

A Büntető Törvénykönyv 55. § (2) bekezdésének első mondata kötelezővé teszi a járművezetéstől eltiltást azzal szemben, aki ittas vezetést valósít meg. A járművezetéstől határozott ideig, vagy végleg lehet eltiltani az ittas személyt. A határozott idejű eltiltás legrövidebb tartama 1 hónap, leghosszabb tartama 10 év. Az eltiltás ideje tekintetében számos körülményt mérlegel a bíróság, mely miatt ittas vezetés alkalmával ugyancsak elengedhetetlen szakértő ügyvéd igénybevétele.

Ügyfeleink számára a vezetéstől eltiltás gyakran a megélhetés, a mindennapi életvitel veszélyeztetését, valamint a munkahely elvesztését jelenti. Emiatt az eltiltás csökkentése vagy a kategóriás eltiltás elérése létkérdést lehet. A bírói gyakorlat ismeretében – bizonyos esetekben – még ittas vezetés esetén is elérhető, hogy különös méltánylást érdemlő esetben a járművezetéstől eltiltás kötelező alkalmazását mellőzzék, vagy az csak meghatározott fajtájú és kategóriájú járművekre vonatkozzon. Miként azt a Kúria a 38. BK véleményében is kifejtette, az ittas vagy bódult állapotban történő járművezetés súlyos következményeinél fogva a közlekedési bűncselekmények egyik legveszélyesebb formája, ezért az ilyen cselekmények elkövetőivel szemben a járművezetéstől eltiltás alkalmazása főszabályként kötelező. Ezzel együtt azonban a Kúria azt is kiemelte, hogy az ittas vezetés jellege, tárgyi súlya és az elkövető személyiségének jellemzői alapján mérlegelendő, hogy elegendő-e meghatározott kategóriára eltiltani az ittas állapotban vezető személyt.

Ki minősül büntetőjogi szempontból ittas állapotban lévő személynek?

A Btk. 240. § (3) bekezdése értelmében, ittas állapotban lévő személy az, akinek a szervezetében 0,50 gramm/liter véralkohol-, illetve 0,25 milligramm/liter levegőalkohol-koncentrációnál nagyobb érték előidézésére alkalmas szeszes ital fogyasztásából származó alkohol van.

Már az elemzésünk elején el kívánjuk oszlatni azt a közkedvelt tévhitet, mely szerint ittas állapotú személynek az minősül, aki az igazoltatásnál a fent meghatározott mértékű légalkohol-koncentrációnál magasabb értéket fúj a szondáztatás alkalmával. A szabályozás lényege ugyanis abban rejlik, hogy a vezetés során milyen érték előidézésre alkalmas szeszes ital fogyasztásából származó alkohol van a járművezető szervezetében. Ennek értelmében az igazoltatás során megfújt szonda hiába mutat alacsonyabb értéket 0,25 milligramm/liter levegőalkohol-koncentrációnál, ha a későbbi megismételt mérés alkalmával az ittas állapotú minősítésnek megfelelő koncentrációnál nagyobb értéket produkál a járművezető. A kifejtettekre tekintettel az első és a második mérés eredménye is kiemelkedő jelentőséggel bír. Amennyiben a második mérés alapján az alkoholkoncentráció növekedett, az azt jelenti, hogy a járművezető szervezetésben nagyobb mennyiségű alkohol volt, mint amit az első mérés alkalmával feljegyeztek. Ezzel szemben, ha a második eredmény szondáztatás már alacsonyabb értéket mutat, akkor az alkohol már felszívódási szakban van.

Bírói gyakorlat az ittas vezetés körében

Az ittas állapotban járművezetés megvalósulásához elegendő, ha az elkövetőnek a vezetéskor a szervezetében annyi alkohol van, amely alkalmas a törvényben írt alkoholszint előidézésére (EH 2018.06.B17)

Nem ittas vezetés bűntettét, hanem vétségét valósítja meg a gépkocsiját az éjszakai sötétségben, lakott területén kívüli kivilágítatlan főútvonalon, tompított fényszóró használatával, közepes fokú alkoholos befolyásoltság állapotában vezető terhelt, aki az úttest egyenes vonalú szakaszán 78-82 km/óra sebességgel a gépkocsija jobb első részével észlelés nélkül elüti az úttest menetirány szerinti jobb szélétől 70 cm-re szabálytalanul haladó, sötét ruhát viselő és az ütközéstől a helyszínen életét veszítő gyalogost (BH+ 2010.7.291).

Ittas járművezetés bűntettét valósítja meg a terhelt, aki közepes fokú alkoholos befolyásoltság állapotában vezetett tehergépkocsival 30 km/óra sebességkorlátozás ellenére 50 km/óra sebességgel halad be az előtte közlekedő személygépjármű miatt be nem látott és a bal oldali forgalmi sáv igénybevételét jelentő útszűkületbe amelynek a végén az eltúlzott sebessége miatt elüti a szemben a saját jobb oldali sávjukban közlekedő kerékpárosokat (BH+ 2009.2.58).

Lovaspályán a lovas fogat ittas állapotban vezetése bűncselekményt nem valósít meg (BH 2016.2.30).

Az ittas járművezetés vétségének a kísérlete nem állapítható meg, ha a terhelt szeszes italtól befolyásolt állapotban nem közúton vezette a gépjárművet és a közútra történő behaladást ténylegesen meg sem kezdte (EH 2008.1754).

Képviselet szükségessége

Amennyiben ittas vezetés miatt eljárást indítanak Önnel szemben, javasoljuk, hogy minél hamarabb vegye fel a kapcsolatot Társaságunkkal. A büntetőeljárás során a legjobb eredmény akkor érhető el, ha a terhelt egy szakértő ügyvéd bevonásával alakítja ki a védekezés stratégiáját. Felhívjuk a figyelmét, hogy a gyanúsítotti kihallgatás a büntetőeljárás egyik legfontosabb eljárási cselekménye, ezért már a gyanúsítotti kihallgatást megelőzően ajánljuk, hogy vegye fel velünk a kapcsolatot.
Ittas vezetéssel kapcsolatos kérdése esetén állunk rendelkezésére!

A témát érintően további információkat az alábbi cikkben talál:

https://drgyulay.hu/ittas-vezetes

A Gyulay Ügyvédi Iroda az alábbi linken elérhető cikkekben nyilatkozott a téma kapcsán

https://index.hu/belfold/2024/06/11/gyogyszer-mellekhatas-buntetes-renorseg-ittas-vezetes/?token=efa817c5caee78eb7162fe2aab816324

https://www.vezess.hu/magazin/2021/06/15/igy-lehet-buncselekmeny-a-vezetesbol

Picture of Ügyvéd mindenkinek

Ügyvéd mindenkinek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

Zsarolás

Zsarolásról általában A zsarolás hazánkban a legritkábban előforduló vagyon elleni erőszakos bűncselekmény, melyet 2022-ben Magyarországon 186 alkalommal állapítottak meg. Összehasonlításképpen a Büntető Törvénykönyv ugyanezen fejezetébe

Tovább olvasom »

Testi sértés

A testi sértés elkövetésének gyakorisága A bűncselekmény szó hallatán a büntetőeljárással nem találkozó emberek legtöbb esetben a személy elleni erőszakos cselekményekre asszociálnak. Ezek közül is

Tovább olvasom »